fbpx

Čo potrebujem pri žiadosti o spotrebný úver na bývanie?

- Dva doklady totožnosti
- Ak ste zamestnanec: Potvrdenie o výške príjmu danej banky (teraz už väčšinou možnosť nahlásiť príjem bez potvrdenia, následne si ho banka preverí v Sociálnej poisťovni)
- Ak ste fyzická osoba-podnikateľ: kópia daňového priznania a príloh k daňovému priznaniu za posledné zdaňovacie obdobie, Potvrdenie o podaní daňového priznania a daňových nedoplatkoch
- Účel: kúpna zmluva na nehnuteľnosť, rozpočet - zoznam rekonštrukčných prác s cenami, faktúry alebo zálohové faktúry, bločky a pod.

Kedy mám vybavovať spotrebný úver na bývanie?

V prípade ak použijem peniaze do nehnuteľnosti, oplatí sa viac spotrebný úver na bývanie, pretože má nižšie úročenie ako spotrebný úver na čokoľvek. Treba si zvoliť taký spôsob vydokladovania účelu, aký vám vyhovuje. Už sa to dá aj fotografiami.

Kedy sa mi oplatí refinancovať spotrebný úver na bývanie?

Spotrebný úver na bývanie sa oplatí refinancovať vtedy, ak sú poplatky za refinancovanie nižšie ako úspora z mesačných splátok. Nový úver by nemal mať vyššiu splatnosť ako vyplácaný úver. Úsporu si vypočítam ako rozdiel starej a novej splátky, ktorý vynásobím počtom splátok. Náklady spojené s úverom sú: poplatok za poskytnutie úveru, poplatok za predčasné splatenie starého úveru. Ak spotrebný úver refinancujem hypotékou, treba do nákladov zahrnúť aj poplatok za kataster, alebo poplatok za znalecký posudok, ak je potrebný. Treba porovnať aj poplatok za účet. Ak mi vyhovuje mesačná splátka, môžem refinancovať úver tak, že splátka zostane rovnaká a znížim si splatnosť úveru. Zníženie úrokov sa mi premietne do kratšej doby splácania.

Spotrebný úver na bývanie sa rozdeľuje podľa základného parametru a to: či je to úver bez založenia nehnuteľnosti alebo so založením nehnuteľnosti. V tejto téme sa budeme venovať spotrebným úverom bez založenia nehnuteľnosti. Tieto úvery majú stanovaný účel, kde sa peniaze musia použiť na nehnuteľnosť. Klienti tento typ úveru veľmi často využívajú, ak im banka neposkytne požadovanú sumu na kúpu nehnuteľnosti. To, čo im chýba si požičajú cez spotrebný úver na bývanie. Okrem toho veľmi časté využitie na kúpu zariadenia nového bývania, alebo na rekonštrukciu.

Tým, že klienti dokladujú účel využitia, majú väčšinou výhodu zníženej úrokovej sadzby v porovnaní so spotrebnými úvermi na čokoľvek. Týmto si aj znížia náklady na úver a celkovú preplatenosť. Spotrebný úver na bývanie sa riadi Zákonom o spotrebiteľských úveroch, t. zn., že splatnosť úveru je maximálne 8 rokov. Toto môže byť nevýhodou v prípade, že si klient požičiava vyššiu sumu. Je to preto, že mu vychádza aj vyššia splátka a ak je to aj s kombináciou hypotéky, splátky potom môžu veľmi zaťažiť rodinný rozpočet.

Úrokové sadzby úverov na bývanie začínajú od 2,9 % p.a. Klienti musia vydokladovať cca 80 % požičaných peňazí. Vydokladovanie účelu je ale po novom jednoduchšie, pretože namiesto bločkov a faktúr banka akceptuje fotografie a čestné vyhlásenie.

Rozdiel medzi Spotrebným úverom so založením nehnuteľnosti a bez založenia nehnuteľnosti

Klient si požičia 20.000 € na rekonštrukciu domu so splatnosťou 8 rokov a založí pritom svoj dom. Priemerný úrok na obdobie 8 rokov môžeme očakávať 2,3 %. Pri týchto parametroch banke naspäť vráti 21.916 €. Poplatok za poskytnutie úveru je 0,8 %, čo predstavuje 160 €, znalecký posudok na dom vyjde cca 200 €, kolky na kataster 66 €. Spolu náklady na úver sú 2.342 €.

V prípade, že bude úver financovať cez spotrebný úver na bývanie s rovnakými parametrami t.j. 20.000 € na 8 rokov a pri úroku 6,9 % p.a., tak banke vráti v splátkach 26.081 €, prirátame poplatok za poskytnutie úveru 200 € a náklady na úver predstavujú 6.281 €.

Klient platí pri prvom type úver mesačnú splátku o 43,39 € menšiu ako v druhom úvere. Aj keď vybaviť úver na bývanie so založením nehnuteľnosti je administratívne náročnejšie, rozdiel v ušetrených peniazoch je 3.939 € v prospech úveru so založením nehnuteľnosti. Tieto peniaze klient môže využiť predsa rozumnejšie ako na splátkach v banke. Klienti sa často obávajú založiť nehnuteľnosť, aby o ňu neprišli v prípade nesplácania. To sa ale bohužiaľ môže stať, aj keď nehnuteľnosť založená nie je. Exekútor má totiž právo siahnuť na majetok dlžníkov, či je alebo nie je založená nehnuteľnosť.

Rozdiel medzi úverom zo stavebnej sporiteľne a spotrebným úverom na bývanie

Aj stavebné sporiteľne ponúkajú ľuďom možnosť zobrať si úver bez toho, aby zakladali nehnuteľnosť. V súčasnosti ponúka PSS úvery bez zabezpečenia nehnuteľnosťou až do výšky 50.000 €, ČSOB stavebná sporiteľňa stavebné úvery do 25.000 € a medziúvery do 50.000 € a Wüstenrot stavebná sporiteľňa do 45.000 €.

Veľkou výhodou stavebných sporiteľní je, že klientom ponúkajú možnosť zobrať si úver bez dokladovania príjmu. Toto využívajú hlavne živnostníci alebo zamestnanci s minimálnou mzdou.

Je dôležité či si klient berie medziúver alebo stavebný úver. Ak sa jedná o medziúver, klient si sporí na stavebnom sporení a zároveň platí sporiteľni úrok z celej cieľovej sumy. Úrok v medziúvere sa pohybuje od 1,69 % p.a. (ČSOB SS) až po 7,29 % p.a. (WSS). Z pohľadu preplatenosti je výhodnejší spotrebný úver na bývanie s úrokom 5,9% ako medziúver zo stavebného sporenia s úrokom 5,9%. Dôležité je vedieť, ako dlho bude klient vo fáze medziúveru a ako sa mu následne zmení splátka úveru. Úrok na stavebnom úvere je podstatne nižší ako v medziúvere, PSS a ČSOB SS od 2,9% p.a., WSS od 3 % p.a. Tu už platí, že z pohľadu preplatenosti stavebný úver je výhodnejší ako spotrebný úver.

Zorientovať sa v tejto oblasti je často náročné a komplikované. A preto neváhajte obrátatiť sa na odborníka.

Mojim klinetom sa na mojej práci páči:

  • - Dlhoročné skúsenosti vo finančnej oblasti.
  • - Viem sa objektivne pozrieť na existujúce zmluvy aj nové ponuky, ktoré dostanete.
  • - Poznáme cesty a viem so spolocnosťami vyjednávať o lepších podmienkach.  
  • - Dokážem pomôcť s vybavenim potebnej dokumentácie.
  • - Moje služby sú bezplatné.
  • - Informáce, ktoré odo mňa dostanete sú overené.
  • - Informácie, ktoré dostanete su pre Vás nezáväzné.

Ak Vás zaujima viac, a mohol by som Vám, byť v niečom nápomocný, neváhajte ma kontaktovať, rád Vám o tejto problematike poviem viac. 

Môžete využiť email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., messenger m.me/csunyocska alebo mi zavolajte 0901 920 636.