fbpx

Aké doklady potrebujem na vybavenie hypotéky na výstavbu rodinného domu?

V tomto prípade veľmi závisí v akom štádiu výstavby budem hypotéku brať, každopádne keď to dáme do všeobecnej roviny, tak okrem bežných dokladov totožnosti, potvrdenia o príjime žiadateľov o úver. Je potrebné doložiť aj stavebné povolenie, geometrický plán (ak je už dom rozostavaný), znalecký posudok na zakladanú nehnuteľnosť.

Akým spôsobom musím zdokladovať účel hypotéky?

Klient má viacero možností a možných kombinácií do veľkej mieri závisí od toho čo mu banka umožní: bločky, faktúry, zmluva o dielo, fotky. V prípade ak klient stavia dom z väčšej mieri svojpomocne a nevie vydokladovať cenu práce, je určite výhodnejšie a jednoduchšie voliť banku, kde má možnosť dokladovania na základe fotodokumentácie.

Musím dokladovať príjem?

Ak sa jedná o novú hypotéku, navýšenie hypotéky alebo si chce klient uplatniť štátny príspevok pre mladých tak banka vyžaduje dokladovanie príjmu.

Čo v prípade, keď nemám vlastné zdroje a chcem kúpiť pozemok a potom stavať?

Pri kúpe pozemku banky vedia v drvivej väčšine poskytnúť úver v rozmedzí od 50 % -70 % z hodnoty pozemku, vždy to závisí od lokality, ak je lokalita veľmi zaujímavá a jedná sa o stavebný pozemok, tak v určitých prípadoch vie ísť aj do 80 %. Avšak ďalšiu hypotéku na výstavbu domu klient dostane až keď má postavenú základovú dosku a obvodové múry do 1,5 m tak aby bola stavba zamerateľná geodetom a mohla sa zapísať do katastra alebo sa bude ručiť dočasne inou nehnuteľnosťou a klient dostane peniaze už na základe stavebného povolenia.

Môžem si uplatniť štátny príspevok pre mladých na hypotéku, kde účelom je kúpa pozemku?

V tomto prípade nie. Štátny príspevok pre mladých je možné následne uplatniť až na výstavbu rodinného domu a to najskôr až po vydaní stavebného povolenia. Takže klient bude mať dve hypotéky: jednu klasickú na kúpu pozemku, druhú na výstavbu so štátnym príspevkom pre mladých.

Dostanem všetky peniaze naraz?

Závisí od výšky zábezpeky. Pokiaľ je postačujúca, tak áno. Pokiaľ nie, tak banka púšťa peniaze po tranžiach. Po každej tranži, klient zdokladuje banke, že finančné prostriedky šli na rozostavaný dom a po následnom posúdení banka pustí ďalšiu časť peňazí.

HYPOTÉKA NA VÝSTAVBU JE NAJZLOŽITEJŠOU HYPOTÉKOU, LEBO JE POTREBNÉ MYSLIEŤ NA NIEKOĽKO KROKOV DOPREDU.

Môžu nastať rôzne situácie:

 • klient už má pozemok a aj základovú dosku a obvodové múry do jedného metra = jedna hypotéka a to buď štandardná alebo hypotéka pre mladých závisí podľa príjmu a veku klientov
 • klient má pozemok a iba stavebné povolenie = niektoré banky nedokážu bez toho, aby bola postavená základová doska a obvodobé múry, dať len pri existujúcom pozemku hypotéku na výstavbu, v takom prípade si zoberie klient prvý úver, kde založí buď pozemok (tu si však nemôže uplatniť ŠPM) a začne stavať a potom druhý úver na dokončenie domu (tu si môže uplatniť ŠPM) alebo založí dočasne inú nehnuteľnosť a dostane peniaze na výstavbu a môže si uplatniť ŠPM v rámci jedného úveru. Sú tu však aj banky, ktoré vedia poskytnúť úver na výstavbu aj so ŠPM aj keď klient má klient iba pozemok a stavebné povolenie, kde na základe projektovej dokumentácie vedia akceptovať aj účel výstavbu
 • klient bude brať hypotéku aj na pozemok a aj na výstavbu = budú to dva úvery: na kúpu pozemku, kde si nemožno uplatniť štátny príspevok pre mladých a kde na dofinancovanie kúpy pozemku použije vlastné zdroje, spotrebný úver alebo inú nehnuteľnosť a druhý úver na výstavbu keď už bude mať stavebné povolenie , a potom je postup ako v druhej odrážke

Tých kombinácií je naozaj veľa a v súčasnosti je veľmi málo finačných sprostredkovateľov alebo bankových pracovníkov, ktorí dokážu klientovi ukázať a nastaviť krok po kroku celý proces, aby všetko dopadlo dobre a klient načerpal bez ťažkostí celý úver.

Dôžité si uvedomiť:

 • poznať dopredu všetky kroky potrebné na schválenie a následné vyčerpanie úveru
 • poznať všetky náklady s tým spojené
 • vyberať banku nielen podľa nízkej úrokovej sadzby ale aj podľa jednoduchosti dokladovania účelu

Zorientovať sa v tejto oblasti je často náročné a komplikované. A preto neváhajte obrátatiť sa na odborníka.

Mojim klinetom sa na mojej práci páči:

 • - Dlhoročné skúsenosti vo finančnej oblasti.
 • - Viem sa objektivne pozrieť na existujúce zmluvy aj nové ponuky, ktoré dostanete.
 • - Poznáme cesty a viem so spolocnosťami vyjednávať o lepších podmienkach.  
 • - Dokážem pomôcť s vybavenim potebnej dokumentácie.
 • - Moje služby sú bezplatné.
 • - Informáce, ktoré odo mňa dostanete sú overené.
 • - Informácie, ktoré dostanete su pre Vás nezáväzné.

Ak Vás zaujima viac, a mohol by som Vám, byť v niečom nápomocný, neváhajte ma kontaktovať, rád Vám o tejto problematike poviem viac. 

Môžete využiť email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., messenger m.me/csunyocska alebo mi zavolajte 0901 920 636.