fbpx

Aké doklady potrebujem na vybavenie hypotéky?

V drvivej vätšine prípadov na vybavenie refinancovania hypotéky Vám postačí Občianský preukaz a pôvodné doklady: znalecký posudok, hypotekárna zmluva a zálozná zmluva.

Ako dlho trvá vybavenie hypotéky?

Záleží od banky v ktorej sa refinancovanie vybavuje skúsenosti hovoria o 24 až 72 hodinách, ak máte všetky potrebné doklady.

Musím znovu dokladovať príjem?

V prípade "čistého refinancovania" kedy sa vyplatí len aktuálny zostatok uveru nie je potrebné dokladovať príjem. Banky vedia zohľadniť a ocecniť pravidelné a včasné splácanie aktuálnej hypotéky.

Môžem si zobrať aj niečo navyše?

Ak nechcete dokladovať svoj prijem, max navýšenie hypotéky môže byť o 5% aktuálného zostatku,súčastné však táto suma nesmie presiahnúť 2 000 €. V prípade dokladovania príjmu je možné urobiť dvoj účel refinancovanie + druhy učel (nadobudnutie, výstavba, rekonštrukcia, bez účelovo)

Aké náklady sú spojené s refinncovaním hypoteky?

Informácie sa dočítate v texte nižšie. Vkaždom prípade je potrebné sa pozrieť na poplatky(vybavenie novej hypoteky, splatenie pôvodnej hypotéky, aktualizácia zneckého posudku, za vyčíslenie zostatku úveru, vedenie účtu v novej banke, za vklad do katastra nehnuteľnosti). Vždy však záleži od novej banky a toho, ako sa Vám podarí si vyjednať lepšie podmienky.

Kedy sa mi oplatí refinancovanie?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, že pri určitej sume a úroku sa Vám to oplatí. Každý prípad je individuállny a je potrebné si porovnať úsporu v splátke, celkové náklady a ďalšie faktory ako napríklad dĺžku do výročia fixácie(ak sa refinancuje mimo fixácie).

Je potrebný nový znalecký posudok?

Záleží do vybranej banky a dátumu kedy bol Váš znalecký posudok vytvorený. Vo vätšine bankových spoločností je možné použiť pôvodný znalecký posudok ak je od 3 do 5 rokov.

Potrebujem životné poistenie k vybaveniu hypotéky?

Na vybavenie hypotekárného úveru nie je potrebné mať životné poitenie. Je potrebné sa nad ním minimálne zamysliet. Je dôležite a odporúčam zabezpečiť seba a rodinných príslušníkov pre prípad nepredvídateľných životných situácí.

Refinancovanie hypotéky, je vybavenie nového hypotekárného úveru a z neho splatenie pôvodného, za účelom zníženia celkových nákladov.

Môžu nastať rôzne stavy:

 • Vyplatenie aktuálného zostatku novou hypotékou so zachovaním splatnosti = výsledkom je zníženie mesačnej  splátky a celkovej preplatenosti.
 • Vyplatenie aktuálného zostatku novou hypotékou so zachovaním výšky splátky = výsledkom je skrátenie doby splácania.
 • Vyplatenie aktuálného zostatku novou hypotékou s predĺžením splatnosti = výsledkom je nižšia mesačná splátka, je tu však riziko že preplatenie bude vyššie ako u pôvodnej hypotéky.
 • Vyplatenie aktuálného zostatku novou hypotékou s navýšením = opäť je možné zachovať splátku, skrátiť splatnosť alebo predĺžiť splatnosť.

Prvý BOOM v refinancovaní hypotekárných úverov sme zažili v roku 2013, a v súčastnosti vďaka novému zákonu o úveroch na bývanie, ktorý je v platnosti od 21.03.2016 je refinancovanie hypotéky stále populárnejšie. Najvätšia výhoda tohto zákona je predčasné splatenie hypotekárného úveru s 1% poplatkom.

Najčastesia otázka teda znie. Oplatí sa refinancovanie hypo aj mne?

Každý prípad je individuálny a túto odpoveď nie je možné zaškatulkovať. Aj keď máte aktuálny úrok 3,00% a nový 1,50% nemusí sa refinancovanie oplatiť. Ako je to možné, keď splátka nižšia je?

Je potrebné sa na refiancovanie pozrieť individuálne a zohľadniť aj:

 • Dĺžku doby do výročia fixácie.
 • Poplatok za predčasné splatenie hypotéky.
 • Poplatok za vybavenie novej hypotéky.
 • Aktualizáciu znaleckého posudku.
 • Náklady za vklad do katastra nehnuťeľnosti.
 • Náklady za vedenie bežného účtu.
 • A iné ....

V niektorých prípadoch je možné poplatky v banke zjednať, alebo keď sú akcie tak môžu byť odpustené, vždy záleží od banky.

Zorientovať sa v tejto oblasti je často náročné a komplikované. A preto neváhajte obrátatiť sa na odborníka.

Mojim klinetom sa na mojej práci páči:

 • - Dlhoročné skúsenosti vo finančnej oblasti.
 • - Viem sa objektivne pozrieť na existujúce zmluvy aj nové ponuky, ktoré dostanete.
 • - Poznáme cesty a viem so spolocnosťami vyjednávať o lepších podmienkach.  
 • - Dokážem pomôcť s vybavenim potebnej dokumentácie.
 • - Moje služby sú bezplatné.
 • - Informáce, ktoré odo mňa dostanete sú overené.
 • - Informácie, ktoré dostanete su pre Vás nezáväzné.

Ak Vás zaujima viac, a mohol by som Vám, byť v niečom nápomocný, neváhajte ma kontaktovať, rád Vám o tejto problematike poviem viac. 

Môžete využiť email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., messenger m.me/csunyocska alebo mi zavolajte 0901 920 636.