fbpx

Čo je IŽP ?

Je to kombinácia krytia proti neočakávaným životným udalostiam a sporenia formou investovania do podielových fondov.

Má klient investovanie pod kontrolou ?

Klient má do určitej mieri investovanie pod kontrolou a to možnosťou zvoliť si typ fondu alebo stratégiu, do ktorej sa budú jeho peňažné prostriedky investovať.

Do akých fondov sú peniaze investované ?

Záleží od portfólio vybranej poisťovne. Buď sú to konkrétne fondy: peňažné, dlhopisové, akciové, realitné, komoditné...alebo sú to stratégie, ktoré obsahujú namiešané fondy rôzneho typu, ktorú si môže klient zvoliť podľa dĺžky investície a rizika, ktoré je ochotný podstúpiť.

Sú s IŽP spojené nejaké poplatky?

Áno, sú. Okrem administratívnych poplatkov, poplatkov za vstup a správu fondov... sú tu poplatky, ktoré sú premietnuté do tzv. počiatočných podielových jednotiek, čo sú náklady na vyplatenie provízií, ktorú si poisťovne strhnú a to vo väčšine prípadov vo výške dvoch ročných platieb.

Kedy sa dostanem k svojim peniazom?

Buď po uplynutí doby, na ktorú sa poistná zmluva uzavrela alebo formou čiastočného odkupu aj v priebehu trvania zmluvy. Klient môže urobiť takýto čiastočný odkup v prípade, že už má nasporenú určitú sumu a po výbere zostane na účte min. zostatok stanovený poisťovňou.

Je IŽP flexibilné ?

Áno, IŽP je do určitej miery flexibilné. Je možné ho navyšovať, znižovať a upravovať podľa dovolených limitov danej poisťovne.

Podstatou IŽP je, že časť poistného sa klientovi sporí a investuje do podielových fondov, čo je na jednej strane moderná forma sporenia a na strane druhej častokrát nákladná. Preto je dôležité pri výbere IŽP sledovať nielen zhodnotenie, ale aj poplatkovú štruktúru, ktorú si daná poisťovňa účtuje za to, že si u nej tento typ poistenia uzavriete.

Upozornenie:

- Ak už ste sa rozhodli pre tento typ poistenia, tak pre výber poisťovne si určite pozrite aj poplatkovú štruktúru investičnej časti

- Pri výbere stratégie si zodpovedzte otázky: ako dlho chcete sporiť a aké riziko ste ochotní postúpiť a podľa toho si zvoľte danú stratégiu. Ak ste sa rozhodli pre dlhodobé sporenie tak sa nemusíte obávať ísť aj do rizikovejších stratégií, pretože investičné riziko sa rozkladá v čase

IŽP spôsobilo vo svete poisťovníctva „veľký bum“ v porovnaní s dovtedy existujúcim kapitálovým životným poistením, ktoré bolo ťažkopádne voči zmenám a potrebám klientov. Ľudia tento typ sporenia využívali aj ako sporenie a tvorbu rezervy na dôchodok. No v súčasnosti pri možnosti priameho investovania do podielových fondov s výrazne nižšími nákladmi, využíva túto formu sporenia čoraz menej klientov.

Odpoveď na otázku či nechať alebo zrušiť IŽP nie je jednoznačná. Závisí to od viacerých faktorov, ako napr.: ako dlho si klient už sporí, aké všetky poplatky si daná poisťovňa účtuje....čo nie je vždy jasné z poistnej zmluvy, preto je určité dobré poradiť sa s odborníkom.

Zorientovať sa v tejto oblasti je často náročné a komplikované. A preto neváhajte obrátatiť sa na odborníka.

Mojim klinetom sa na mojej práci páči:

  • - Dlhoročné skúsenosti vo finančnej oblasti.
  • - Viem sa objektivne pozrieť na existujúce zmluvy aj nové ponuky, ktoré dostanete.
  • - Poznáme cesty a viem so spolocnosťami vyjednávať o lepších podmienkach.  
  • - Dokážem pomôcť s vybavenim potebnej dokumentácie.
  • - Moje služby sú bezplatné.
  • - Informáce, ktoré odo mňa dostanete sú overené.
  • - Informácie, ktoré dostanete su pre Vás nezáväzné.

Ak Vás zaujima viac, a mohol by som Vám, byť v niečom nápomocný, neváhajte ma kontaktovať, rád Vám o tejto problematike poviem viac. 

Môžete využiť email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., messenger m.me/csunyocska alebo mi zavolajte 0901 920 636.