fbpx

Je III. pilier povinný?

Vstup do III.piliera je tak isto ako do II.piliera dobrovoľný. Povinnosť prispievať má jedine zamestnávateľ, a to zamestnancom, ktorí vykonávajú práce zaradené do 3. alebo 4. kategórie a zamestnancom ktorí vykonávajú profesiu tanečníka, alebo ktorí sú hudobní umelci – hráči na dychový nástroj, a to do 30 dní od začatia výkonu týchto prác. Účastník vykonávajúci rizikové práce počas obdobia výkonu uvedených prác príspevky platiť môže, ale nemusí.

Aká je výška príspevkov zamestnávateľa?

Výška príspevkov zamestnávateľa je minimálne 2% z vymeriavacieho základu zamestnanca. Pokiaľ zamestnávateľ nemá povinnosť zo zákona prispievať, ale napriek tomu chce, príspevok väčšinou vyžaduje aj zo strany zamestnanca, a to buď v rovnakej sume, alebo v dopredu dohodnutej pevnej sume. Suma, ktorou si prispieva zamestnanec na budúci dôchodok je strhávaná z čistej mzdy.

Má zamestnanec, ktorý si dobrovoľne prispieva na III. pilier nejaké zvýhodnenie?

Áno, každý zamestnanec, ktorý si dobrovoľne prispieva na III. dôchodkový pilier si môže z daňového základu odrátať 180 Eur. Ročne tak v čistom získa 34,2 eura. Zvýhodnenie je možné uplatniť len pre zmluvy podpísané po 31.12.2013 alebo aj skôr podpísané zmluvy, a to na základe dodatku, ktorého predmetom je zrušenie dávkového plánu.

K zmene dôchodkového systému v SR došlo 01.01.2005, kedy vstúpil do platnosti Zákon o starobnom dôchodkovom sporení a doplnkovom dôchodkovom sporení. Medzi hlavné ciele reformy patrila snaha o zmiernenie negatívnych následkov očakávaného starnutia obyvateľstva na finančnú stabilitu prvého piliera. Ďalším cieľom reformy bolo posilniť zásluhovosť v dôchodkovom systéme/ak mám vyššiu mzdu, prispievam viac – od reformy nielen ostatným ale aj sebe na svoj osobný dôchodkový účet/ a tým aj povedomie a záujem občanov o svoje finančné zabezpečenie v starobe. Zároveň došlo k zjednoteniu dôchodkového veku pre mužov aj ženy na 62 rokov.

Každému, kto je zúčastnený na III. dôchodkovom pilieri, príde začiatkom každého roka výpis o stave na osobnom dôchodkovom účte. Tento stav, ako aj pomer fondov odporúčame konzultovať s Vašim finančným sprostredkovateľom.

Zorientovať sa v tejto oblasti je často náročné a komplikované. A preto neváhajte obrátatiť sa na odborníka.

Mojim klinetom sa na mojej práci páči:

  • - Dlhoročné skúsenosti vo finančnej oblasti.
  • - Viem sa objektivne pozrieť na existujúce zmluvy aj nové ponuky, ktoré dostanete.
  • - Poznáme cesty a viem so spolocnosťami vyjednávať o lepších podmienkach.  
  • - Dokážem pomôcť s vybavenim potebnej dokumentácie.
  • - Moje služby sú bezplatné.
  • - Informáce, ktoré odo mňa dostanete sú overené.
  • - Informácie, ktoré dostanete su pre Vás nezáväzné.

Ak Vás zaujima viac, a mohol by som Vám, byť v niečom nápomocný, neváhajte ma kontaktovať, rád Vám o tejto problematike poviem viac. 

Môžete využiť email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., messenger m.me/csunyocska alebo mi zavolajte 0901 920 636.