fbpx

Je vstup do II. piliera povinný?

Vstup do II. piliera nie je povinný. Každý, kto začne pracovať a z jeho príjmu začnú plynúť odvody do sociálnej poisťovne, je povinne zúčastnený len na I. dôchodkovom pilieri. Pre zamestnanca alebo živnostníka je teda vstup do II. piliera dobrovoľný, pričom možnosť vstupu je do dovŕšenia 35-roku veku sporiteľa. Sociálna poisťovňa je povinná do 180 dní od vzniku 1.účasti na dôchodkovom poistení vzniknutej po 31.12.2012 písomne informovať dotknutú osobu o jej práve na vstup do II. piliera. Vstup a výstup po dosiahnutí veku 35 rokov je potom možný len v prípade mimoriadneho otvorenia II. piliera vládou SR.

Aký je rozdiel medzi I. a II. pilierom?

V rámci odvodového zaťaženia zamestnanca ide z hrubej mesačnej mzdy do sociálnej poisťovne odvod vo výške 18%. Pokiaľ je zamestnanec účastníkom len I. piliera, celých 18% putuje do sociálnej poisťovne na prerozdelenie dôchodkov aktuálnych dôchodcov. Pokiaľ je však zamestnanec účastníkom aj II. piliera, 18% sa v sociálnej poisťovni rozdelí na 14% do prvého piliera a 4% putujú na osobný dôchodkový účet sporiteľa. Takže zamestnanec si účasťou v II. dôchodkovom pilieri každý mesiac odkladá 4% zo svojej hrubej mzdy na svoj budúci dôchodok.

Komu sa oplatí vstúpiť do II. piliera?

Vstúpiť do II. piliera sa oplatí každému, kto má menej ako 35 rokov a jeho zárobok je nad minimálnou mzdou. V prípade mimoriadneho otvorenia II. piliera treba jeho vstup vo vyššom veku, resp. výstup skonzultovať s odborníkom, ktorý dokáže posúdiť , aký dopad tento krok na jeho dôchodok bude mať.

K zmene dôchodkového systému v SR došlo 01.01.2005, kedy vstúpil do platnosti Zákon o starobnom dôchodkovom sporení a doplnkovom dôchodkovom sporení. Medzi hlavné ciele reformy patrila snaha o zmiernenie negatívnych následkov očakávaného starnutia obyvateľstva na finančnú stabilitu prvého piliera. Ďalším cieľom reformy bolo posilniť zásluhovosť v dôchodkovom systéme/ak mám vyššiu mzdu, prispievam viac – od reformy nielen ostatným ale aj sebe na svoj osobný dôchodkový účet/ a tým aj povedomie a záujem občanov o svoje finančné zabezpečenie v starobe. Zároveň došlo k zjednoteniu dôchodkového veku pre mužov aj ženy na 62 rokov.

Každému, kto je zúčastnený na II. dôchodkovom pilieri, príde začiatkom každého roka výpis o stave na osobnom dôchodkovom účte. Tento stav, ako aj pomer fondov odporúčame konzultovať s Vašim finančným sprostredkovateľom.

Zorientovať sa v tejto oblasti je často náročné a komplikované. A preto neváhajte obrátatiť sa na odborníka.

Mojim klinetom sa na mojej práci páči:

  • - Dlhoročné skúsenosti vo finančnej oblasti.
  • - Viem sa objektivne pozrieť na existujúce zmluvy aj nové ponuky, ktoré dostanete.
  • - Poznáme cesty a viem so spolocnosťami vyjednávať o lepších podmienkach.  
  • - Dokážem pomôcť s vybavenim potebnej dokumentácie.
  • - Moje služby sú bezplatné.
  • - Informáce, ktoré odo mňa dostanete sú overené.
  • - Informácie, ktoré dostanete su pre Vás nezáväzné.

Ak Vás zaujima viac, a mohol by som Vám, byť v niečom nápomocný, neváhajte ma kontaktovať, rád Vám o tejto problematike poviem viac. 

Môžete využiť email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., messenger m.me/csunyocska alebo mi zavolajte 0901 920 636.